Dá se uspořit při vytápění dřevem?

.

Topit dřevem vyžaduje určité fyzické úsilí, ale není to už taková dřina, jak to bývalo v minulém století. Dnes můžete využít technické pomocníky, které většinu namáhavé práce hravě zvládnou. Ze všeho nejdůležitější je propočítat, kolik dřeva budete na celou zimu potřebovat, a jak výkonný bude váš topný systém. Značnou výhodou je také nezávislost na externím teplovodním rozvodu nebo jiném zdroji dodávky tepla.
oheň v krbu
Ke spalování můžete použít pelety, ekobrikety, kusové nebo odpadní dřevo. Mnozí z nás si také mohou po dohodě s majitelem a správcem lesa naporcovat menší suché kmínky a úspora ve vytápění se ještě navýší. Práci se dřevem usnadní elektrické nebo benzínové motorové pily a elektrické štípače, ovšem pokud jste fit a chcete si udržet výbornou fyzičku, sekera a ruční pila mohou být pro Vás výzvou. A ještě ušetříte za posilovnu s vydýchaným vzduchem.
dřevo u krbu

.

Úspora za vytápění dřevem je ve srovnání s plynem značná

Pro ilustrační příklad si zvolme patrový dům, jehož obytná plocha je zhruba 150 čtverečních metrů. V takovém domě se za teplo ročně propálí přibližně 2200 kubíků plynu. Budeme-li uvažovat cenu plynu 9 Kč za kubík, ročně za něj zaplatíte necelých 20 tisíc korun.
K vytápění tohoto domu dřevem by bylo zapotřebí zhruba polovičních nákladů. Vytápět dřevem je možné buď kotlem skrze stávající teplovodní rozvod pomocí radiátorů, nebo topit levněji v krbu či v krbových kamnech a teplo z jedné místnosti vhánět do ostatních místností systémem průduchů.
relaxace u krbu
Zajímavým technickým řešením je i tzv. terciální spalování. Při něm se vhání ohřátý vzduch rozvodem do spalovacího prostoru a výrazně klesá spotřeba dřeva.
Hlavním i vedlejším doplňkovým zdrojem zajištění tepla jsou centrální nebo lokální krbová kamna. Můžete s nimi topit podle potřeby a některá kamna se dají využít i pro ohřev vody, nebo pro vaření. Obliba krbových kamen neustále roste, jednak pro jejich snadnou finanční i technickou dostupnost, a pochopitelně z důvodu úspory financí za vytápění.

Dá se uspořit při vytápění dřevem?
4.8 (96%)5
.